روند بازارهای جهانی محصلات نیمه نهایی و نهایی در هفته گذشته( 14 -20 اسفند)

هفته گذشته، قیمت بیلت در بازار داخلی چین با افزایش شدید آغاز شد، اما با نزدیک شدن به پایان هفته، قیمت بیلت تانگشان تا حد زیادی اصلاح شد. شمش تانگشان در روز دوشنبه تا 4810 یوان/تن افزایش یافت و نهایتا با افزایش هفتگی 40 یوان/تن نسبت به هفته قبل،در اخر این هفته بر 4720 یوان/تن بسته شد. فعالیت مقامات چینی نشان دهنده اقدامات جدید دولت برای کنترل قیمت محموله های فله مانند سنگ آهن، زغال سنگ کک و فولاد و نیز کاهش اقدامات سوداگرانه در بازارهای آتی و فیزیکی است. به علاوه، این باور قوی وجود دارد که تولید فولاد خام در ماه های مارس و آوریل افزایش می یابد و خریداران را در مورد معاملات خود محتاط می کند. ذخایر در تانگشان کاهش یافت و اندکی به بالای 250000 تن رسید، در حالی که تولید کارخانه‌های فولادی اصلی در چین در دهه آخر فوریه به شدت افزایش یافت و به 2.07 میلیون تن رسید. در بخش واردات، تجار چینی آماده پذیرش قیمت 730 دلار/تن سی اف آر می باشند که نسبت به سایر مقاصد جایگزین مانند آسیای جنوب شرقی یا اروپا پایین تر است.

هنوز وضعیت روشنی در بازار بیلت CIS وجود ندارد. تجار از معامله با تامین کنندگان روسی بسیار می ترسند و هیچ راهی وجود ندارد که کشتی ها به بنادر دریای سیاه وارد شوند زیرا به یک منطقه جنگی تبدیل شده است. در همین حال، خریداران وارد مذاکره با تامین کنندگان جایگزین شده اند. پلنراز منابع موثق شنیده است که ژاپن یک محموله به قیمت 800 دلار/تن CFR به فیلیپین فروخته است، در حالی که تایلند بیلت منگنز بالا را به همان مقصد به قیمت 770دلار/تن FOB فروخته است. همچنین شایعاتی وجود دارد که EVRAZ محموله ای را از دریای ژاپن به فیلیپین و تایوان به قیمت 780دلار/تن CFR فروخته است اگرچه این خبر هنوزتایید نشده است. کارخانه های ترک از اسپانیا و ایتالیا پیشنهادهایی با قیمت 900 دلار/تن فوب دریافت کرده اند، در حالی که طرف ترکیه ای به امید قیمت های بالاتر از پذیرش این سطوح امتناع می کنند.

فروشندگان ایرانی نیز در این هفته فعال بودند. شنیده شده است که یک کارخانه 30000 تن بیلت برای حمل در آوریل  را بقیمت کمی بالاتر از 680 دلار/تن FOB فروخته است، در حالی که یک کارخانه بزرگ دیگر محموله ای را به قیمت  665 دلار/تن FOB برای تحویل درهمان ماه فروخته است. همچنین مذاکراتی در مورد معامله ای با ایتالیا برای خرید بیلت ایران با قیمت 800دلار/تن CFR وجود دارد. پلنرنمیتواند در زمان انتشاراین خبر تاییدیه قطعی صادر کند. صحبت هایی مبنی بر اینکه دولت ایران برای کنترل قیمت ها در بازار داخلی ممکن است محدودیت هایی را برای صادرات فولاد ایران اعمال کند نیز وجود دارد.

در بخش اسلب، در غیاب بیلت CIS، پلنرخبری در خصوص معامله اسلب ایران به قیمت 750 دلار/تن فوب شنیده است. قیمت ها در آسیای جنوب شرقی به 800 دلار/تن CFR و حتی بالاتر رسیده است، در حالی که خریداران اروپایی مایل به پرداخت نزدیک به 1000 دلار/تن برای اسلب وارداتی هستند.

قیمت محصولات ساختمانی در بازار داخلی چین در مقایسه با سطوح هفته گذشته، افت شدیدی را نشان داد.  قرارداد اصلی میلگرد در بازار آتی با ۲۲۵ یوان کاهش به ۴۸۶۸ یوان/تن، در روز جمعه بسته شد. اما میانگین قیمت میلگرد در بازار فیزیکی با افزایش هفتگی ۶ یوان به ۴۹۵۲ یوان/تن رسید که نشان می دهد خریداران ترجیح می دهند نیازهای فوری خود را از بازار نقدی تهیه کنند. عرضه و تقاضای کلی در طول هفته دوباره رونق گرفته است، اما به دلیل شرایط ناپایدار سیاسی، عملکرد بازار همچنان ضعیف است. فولادسازان چینی با ضرر مواجه شده اند یا در نقطه سربه سر تولید می کنند که به آنها اجازه نمی دهد تولید را تا حد زیادی افزایش دهند.

قیمت میلگرد ترکیه به دلیل گرانی مواد اولیه و عرضه محدود سایر رقبا به روند صعودی خود در طول هفته ادامه داد.  پیشنهادات تامین کنندگان ۹۵۰ دلار/تن فوب ارائه می شود و برخی از آنها حتی سطوح بالاتری را ارائه می دهند. گران‌تر شدن منابع انرژی و همچنین افزایش قیمت قراضه، تولیدکنندگان ترکیه را مجبور کرده است قیمت‌های خود را افزایش دهند. این روند ممکن است ادامه یابد زیرا گروه هفت، فروشندگان روسی را از ورود به بازار خود محروم کرده است.

نوردکاران ایرانی سطح قیمت خود را برای میلگرد و مفتول ثابت نگه داشتند.  آخرین قیمت‌ها از سوی فروشندگان بین ۶۷۰- ۶۹۰ دلار/ تن در مقایسه با ۶۵۰-۶۹۰ دلار/ تن در هفته قبل است. طبق گزارش برخی منابع، معاملات بالاتر از ۷۰۰ دلار/تن بصورت پیش فروش نیز انجام شده است که پلنر آن را رد نمی کند. با توجه به تعطیلات نوروزی، بسیاری از تجار عجله دارند تا محموله‌های خود را قبل از شروع محدودیت‌های جاده‌ای ارسال کنند و لذا موقعیت تولیدکنندگان در قیمت‌گذاری دست بالا است.

در بازار کلاف، پیشنهادات تولیدکنندگان ترک ۹۵۰ دلار/ تن فوب اعلام شد.  قیمت‌ها طی دو هفته ۲۰۰ دلار رشد داشتند و بدون هیچ چشم‌انداز روشنی برای جنگ روسیه و اوکراین، افزایش بیشتر نیز محتمل است.

منبع : پلنر