کاهش ۸ درصدی تولید فولاد ایران در سال ۱۴۰۰

به گزارش چیلان، نرخ رشد تولید فولاد میانی کشور که در دوره ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۶ درصد بود، با شوک برقی تابستان و محدودیت مصرف گاز در زمستان سال گذشته به منفی ۸ درصد در مجموع سال ۱۴۰۰ رسید.

وضعیت تولید انواع فولاد میانی

طبق آمارهای انجمن فولاد، مجموع تولید فولاد میانی کشور در سال ۱۴۰۰، ۲۷ میلیون و ۹۰۱ هزار تن بوده است. در ۱۲ ماهه سال گذشته، تولید بیلت و بلوم در ایران با کاهش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ به ۱۶ میلیون و ۶۶۳ هزار تن رسید.

تولید اسلب نیز در سال ۱۴۰۰ با کاهش ۲ درصدی به ۱۱ میلیون و ۲۳۸ هزار تن رسیده است.

وضعیت تولید محصولات فولادی

در سال ۱۴۰۰، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به سال ۱۳۹۹، کاهش ۵ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در سال ۱۴۰۰، ۱۹ میلیون و ۶۳۵ هزار تن بوده است.

در سال ۱۴۰۰، ۱۱ میلیون و ۲۰۶ هزار تن محصولات طویل و ۸ میلیون و ۴۲۹ هزار تن محصولات تخت در کشور تولید شده است. رشد تولید محصولات طویل در سال گذشته، منفی ۳ درصد و رشد تولید محصولات تخت منفی ۸ درصد بوده است.

تولید میلگرد در سال ۱۴۰۰، ۹ میلیون و ۱۴۸ هزار تن بوده که کاهش ۴ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد. تولید تیرآهن نیز در سال ۱۴۰۰ با کاهش ۲ درصدی به ۱ میلیون و ۲۲۱ هزار تن رسیده است.

میزان تولید ورق گرم کشور در سال ۱۴۰۰، ۸ میلیون و ۲۸۹ هزار تن بوده که کاهش ۶ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد. تولید ورق سرد در سال گذشته تقریباً به اندازه سال ۱۳۹۹ بوده است. تولید ورق‌های پوششدار نیز ۲ درصد افزایش یافته است.

وضعیت تولید آهن اسفنجی

طبق گزارش آماری انجمن فولاد، تولیدکنندگان آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۰، ۳۰.۳ میلیون تن از این محصول را تولید کرده‌اند که نسبت به سال ۹۹، کاهش ۳ درصدی را نشان می‌دهد. محدودیت مصرف گاز در زمستان سال گذشته علت اصلی کاهش ۳ درصدی تولید آهن اسفنجی است چرا که گاز نقش اساسی را در پروسه تولید آهن اسفنجی در واحدهای احیاء مستقیم دارد.