روند قیمت محصولات ساختمانی در بازارهای جهانی طی هفته ای که گذشت

 

 
قیمت محصولات ساختمانی، به طور کلی در هفته گذشته هم در معاملات آتی چین و هم در بازار فیزیکی کاهش یافت. قرارداد اصلی میلگرد در پلت فرم آتی شانگهای به میزان قابل توجهی ۲۰۰ یوان کاهش یافت و به ۴۶۳۶ یوان/تن رسید، در حالی که میانگین قیمت میلگرد در بازار آزاد نیز با ۵۳ یوان کاهش به ۴۸۶۹ یوان/ تن رسید. قیمت میلگرد در بازار فیزیکی از بازار آتی پیشی گرفته است که نشان می دهد علاقه به محموله فوری بیشتر است و فعالان بازار نسبت به آینده بازار فولاد تردید دارند. بهبود تقاضا کمتر از حد انتظار است و موجودی ها هنوز در مرحله انباشت هستند. تخمین زده می شود که روند کوتاه مدت قیمت ها تضعیف شود.
تامین کنندگان میلگرد ترکیه به این باور رسیده اند که موج جدیدی از افزایش قیمت به دلیل کمبود مواد اولیه از اوکراین و روسیه در راه است. آخرین پیشنهادات در بازار صادرات میلگرد ترکیه بین ۷۴۵-۷۵۰ دلار/تن فوب بیان شده است. نوردکاران ترکیه به دنبال تهیه بیلت مورد نیاز خود از منابع جایگزین مانند ایران هستند که می تواند قیمت ها را در این کشور افزایش دهد. تولیدکنندگان میلگرد ایرانی به دلیل قیمت های بالاتر در بازار داخلی و کمبود احتمالی مواد در منطقه، قیمت های خود را به شدت افزایش دادند. پیشنهادات جدید نوردکاران ایرانی با قیمت ۶۱۰-۶۲۵ دلار/ تن بر اساس گرید و زمان تحویل ارائه می شود. با توقف عملیات تجاری از سوی دو تامین کننده اصلی، ترکیه احتمالا با کمبود خوراک مواجه خواهد شد و نمی تواند به تنهایی بازار را تامین کند. از این رو، تولیدکنندگان ایرانی این فرصت را غنیمت دیدند تا سطح خود را افزایش دهند.
در بازار کلاف به دلیل تهاجم دور از انتظار روس ها، فروشندگان CIS سکوت کردند و هیچ پیشنهاد جدیدی شنیده نشد. قیمت ها در ۸۴۵-۸۶۰ دلار/تن فوب ثابت هستند، در حالی که در صورت ادامه کمبود عرضه، احتمال افزایش قیمت در دوره پیش رو وجود دارد.
چشم انداز بازار: پلنر انتظار دارد در هفته آینده افزایش اندکی در قیمت محصولات ساختمانی مشاهده گردد و در صورت عدم حل مناقشه بین روسیه و اوکراین، قیمت ها با افزایش شدیدتر همراه خواهد بود.
http://planner-group.com/fa/node/946