اردشیر فاضلی در گفتگو با «می متالز»:به دنبال تأمین نیاز های بخش معدن و صنایع معدنی هستیم

 مدیرعامل شرکت بازرگانی معادن و صنایع معدنی ایران در گفت و گو با «می متالز» با اشاره به آخرین وضعیت این مجموعه بیان کرد:

این شرکت پیش تر با نام خدمات بازرگانی فولادی ایران از زیرمجموعه های شرکت ملی فولاد ایران بود. در بحث خصوصی سازی این شرکت به هلدینگ «ومعادن» واگذار و در زیر مجموعه صبانور قرار گرفت.از سال گذشته ترکیب سهامداری تغییر و 51  درصد  سهام این شرکت را «تجلی» خریداری کرد. در واقع در حال حاضر 51  درصد تجلی و 49 درصد صبانور ترکیب سهامدارای این مجموعه را تشکیل می دهند.

 دکتر اردشیر فاضلی درباره عمده فعالیت های این شرکت گفت:این شرکت در راستای چشم انداز و بوم کسب و کار خود ، بیشتر فعالیت بازرگانی خود را با تمرکزبر زنجیره فولاد که شامل انواع مواد معدنی از جمله سنگ آهن، کنسانتره، گندله ، آهن اسفنجی، شمش، میلگرد، تیرآهن و... می­شود انجام می­دهد و در بخش صنایع معدنی نیز در حال حاضر تأمین کننده ماشین آلات حفاری برای اکتشاف و استخراج می­باشد.

وی افزود: دامنه فعالیت را از محدوده صبانوروهلدینگ خارج کردیم و تلاش می کنیم در کل سرزمین فعالیت داشته باشیم.

اودرباره صادرات نیزتوضیح داد: به دلیل آنکه  ومعادن و تجلی سهامداران اصلی شرکت هستند و تجلی اولین شرکت پروژه محوری می­باشد که در برخی از پروژه ها حضور دارد لذا تأمین ارز خارجی یکی از نیازهای اصلی است که یا باید از طریق سیستم بانکی تأمین شود یا اینکه از محل صادرات بتوانیم ماشین آلات مورد نیاز خود را وارد کنیم که در این راستا صادرات گندله ، کنسانتره، کک طبس، میلگرد سرمد ابرکوه و .. را در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی ادامه داد:در حال حاضر حجم قراردادی که با خارج از گروه داریم بالا است و برای صنایع مختلف فروآلیاژ تامین می کنیم از این رو قرارداد بلند مدتی را با یکی از بزرگترین تولیدکننده های فروآلیاژدر هند منعقد کرده ایم ودر حوزه فرومنگنزنیز به دنبال آن هستیم از طریق انتقال تکنولوژی توسط این شرکت خارجی و با همکاری شرکت تجلی فرومنگنز را در حجم بسیار بالا تولید و نیاز کشور را مرتفع سازیم.

وی تاکید کرد: دیدگاهی که امروز ایجاد کرده ایم آن است که تعریف درست و جدیدی را از شرکت های بازرگانی به تولید کننده و مصرف کننده ارائه دهیم. مفهوم بازرگان به معنای دلالی نیست، ما به دنبال کارگشایی هایی برای تولید کننده و مصرف کننده هستیم. به عنوان مثال بخشی از مصرف کنندگان فروآلیاژها که تولید کننده فولاد هستند، با مشکلات مالی مواجه هستند یا باید با زیان انباشته ادامه دهند ویا بخشی از تولیدخود را متوقف کنند. ما با این شرکت ها از جمله ذوب آهن اصفهان وارد تهاتر می شویم تابتوانیم با رفع نیازهایشان به مقوله مهم تولید کمک کنیم.

فاضلی به شرکت های خارج از گروه پیشنهاد داد: امروز از تمام ابزارهای سنتی و جدید استفاده می کنیم و از سال گذشته در تمام نمایشگاه های معدنی و فولادی حضور داریم و وب سایت شرکت هم با نام تجاری «ایمیکو» در اختیار دوستان است تا بتوانیم از این راه ها ارتباط خوبی را با آنها داشته باشیم. ما بیشتر به سمت فولادسازان رفته ایم و سعی کرده ایم در وندور لیست آنها قرار بگیریم و به دنبال آن هستیم خدماتی را با بالاترین بهره وری و خوش قولی برای آنها فراهم نمائیم.

وی درباره تعاملات مالی نیز گفت: ما ارتباط خوبی با بانک های عامل داریم و از این روتمامی قالب ها از جمله ضمانت نامه های بانکی، گشایش ال سی و دریافت آن و معاملات نقدی را در اختیار داریم و سعی کرده ایم از اعتبار گروه استفاده کنیم.

فاضلی با اشاره به بورس کالا گفت: بورس کالا یکی از ملاک های اصلی قیمتی برای ما و تقریبا به لحاظ قانونی بزرگ ترین مرجعی است که از آن استفاده می­کنیم واز بورس کالا خریدهای مستمر داریم و گاها به صورت اعتباری در اختیار شرکت ها قرار می دهیم.