روند بازارهای جهانی محصلات نیمه نهایی و نهایی در هفته اخیر

قیمت بیلت در بازار داخلی و وارداتی چین تغییر مسیر داد و طی هفته به شدت افزایش یافت. قیمت شمش تانگشان 150 یوان افزایش یافت و به 4680 یوان بر تن با احتساب 13 درصد مالیات بر ارزش افزوده در روز جمعه بسته شد. جنگ روسیه و اوکراین باعث انسداد منطقه دریای سیاه شده و خبری ازپیشنهادات فولاد این دو کشور وجود ندارد. قیمت واردات اروپا اکنون در مقایسه با بازار داخلی چین آربیتراژ بزرگی دارد که صادرات از چین به اتحادیه را ترغیب می کند. خریداران داخلی چینی با عجله برای ذخیره سازی مجدد اقدام کرده ند. از این رو، موجودی بیلت در تانگشان 50،000 تن کاهش یافت و به 246،800 تن رسید. تخمین زده می شود به دلیل بازی های پارا المپیک زمستانی در پکن و نشست سالانه ملی حزب کمونیست در پایان مارس، محدودیت های تولید کاهش چندانی نداشته باشد. بنابراین، طرف عرضه فضای کمی برای افزایش دارد در حالی که تقاضا به طور فعال در حال افزایش است. پلنر تخمین می زند که قیمت بیلت در هفته آینده روند صعودی داشته باشد.

عدم حضور روس‌ها و اوکراینی‌ها در بخش عرضه بیلت به کارخانه‌های ترکیه کمک کرده است تا تناژهای قابل توجه و چشمگیری را در سطوح بالایی بفروشند. از آنجایی که فروشندگان کشورهای CIS در تحویل محموله‌های فروخته شده قبلی فورس ماژور را اعلام کرده‌اند، تامین‌کنندگان ترکیه از این فرصت استفاده کردند تا شمش را تا سقف 820 دلار/تن فوب به شمال آفریقا بفروشند. فروشندگان CIS هیچ تمایلی برای ارائه پیشنهاد ندارند و خریداران جرات خرید محموله ای از مناطق در حال جنگ را ندارند، بنابراین شاخص پلنربرای بیلت CIS در سطوح شنیده شده قبل از جنگ باقی می ماند.

قیمت بیلت ایران هفته گذشته به دلیل تیره شدن چشم انداز آتش بس میان اوکراین و روسیه به شدت افزایش یافت. قیمت‌ها در کشورهای مدیترانه‌ای مانند ترکیه و شمال آفریقا در مقایسه با شرق آسیا و چین بسیار جذاب است، بنابراین ایرانی‌ها توانستند یک محموله را به قیمت 720 دلار/تنCFR  ترکیه منعقد کنند. پیشنهادات جدید ایران از مرز 800 دلار/ تن CFR ترکیه فراتر رفته است، در حالی که اخباری در مورد معامله با تایلند با قیمت 685 دلار/تن فوب وجود دارد. اعتقاد بر این است که محموله حاوی سایز پرمیوم باشد.پلنر بیلت صادراتی ایران را 660-665 دلار/تن فوب برآورد می کند.

در بخش اسلب، همچنان سکوت سنگینی از سمت CIS در نتیجه جنگ در دریای سیاه وجود دارد. طبق شنیده های پلنر از برخی منابع، خریداران اروپایی در حال مذاکره با تولیدکنندگان آمریکایی برای خرید اسلب هستند، در حالی که مسیر واردات همیشه برعکس بوده است. با بالا رفتن قیمت های  ورق گرم و  ورق سرد در ترکیه و اتحادیه اروپا، انتظار می رود قیمت اسلب از منابع جایگزین در هفته آینده به شدت افزایش یابد.

قیمت محصولات ساختمانی هم در بازار آتی و هم در بازار فیزیکی چین به شدت افزایش یافت. قرارداد اصلی میلگرد در بازار آتی شانگهای به دلیل چشم انداز بهتر تقاضا در ماه های مارس و آوریل به میزان 324 یوان/تن افزایش یافت. در معاملات فیزیکی، میانگین قیمت میلگرد در شهرهای اصلی چین با 77 یوان افزایش به 4946 یوان بر تن با احتساب 13 درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید. بازار نگران این است که با قیمت های بهتر در واردات در مقابل بازارهای مصرف کننده اصلی، عرضه در بازار داخلی کم شود، بنابراین تجار تلاش کردند تا حد امکان ذخیره سازی کنند. موجودی انبارهای فولادسازان در حالی روند نزولی دارد که ذخایر تجار در حال پیشرفت بیشتر است. با این حال، موجودی فولاد در کمترین حد خود در 4 سال گذشته قرار دارد.

میلگرد ترکیه یکی از سریع ترین افزایش قیمت ها را در طول هفته پشت سر گذاشت. صادرکنندگان پیشنهادات خود را به 870 دلار/تن FOB رساندند که 120 دلار نسبت به هفته قبل افزایش داشت. بالا رفتن قیمت قراضه از سوی تامین کنندگان، قیمت بالای انرژی و همچنین کمبود عرضه از عوامل اصلی رشد قیمتها می باشد. پیشنهادات داخلی در ترکیه از 1000 دلار/تن فراتر رفته است و افزایش بیشتر نیز منتفی نیست.

تولیدکنندگان میلگرد ایرانی نیز برای افزایش سطح قیمت خود فعال بودند. جدیدترین پیشنهادات نوردکاران ایرانی از 650 تا 690 دلار/ تن بر اساس تامین کننده و زمان تحویل متغیر است. خریداران عراقی چاره ای جز پذیرش سطوح جدید ندارند زیرا سایر رقبا تمایل به ارائه پیشنهادات بالاتر دارند.

در بازار مفتول، فروشندگان ترکیه ای قیمت های خود را بی وقفه افزایش می دهند زیرا در حال حاضر تقریباً هیچ رقیبی وجود ندارد. آخرین پیشنهادات تولیدکنندگان ترکیه 920-930 دلار/ تن است که 75 دلار نسبت به هفته منتهی به 25 فوریه افزایش یافته است. اتحادیه اروپا تشنه محموله های بیشتری است و ممکن است برای مقابله با افزایش قیمت، پیشنهادهای وارداتی را اصلاح کند.

با تشدید جنگ بین روسیه و اوکراین، قیمت محصولات نیمه نهایی و ساختمانی به شدت افزایش یافت. پیش بینی میشود همچنان برای افزایش بیشتر در هفته پیش رو فضا وجود دارد.

منبع: پلنر